TRAMETES VERSICOLOR Štampaj E-pošta
TRAMETES VERSICOLOR (L.:Fr.) Lloyd

Sastav: Lipidna frakcija plodnih tela iznosi do 1,7% ukupne težine i sadrži tetraciklični triterpenoid ergosta-7,22,dien-3ß-ol kao glavni sterol, koji se može naći i u ostalim gljivama iz familije Polyporaceae. Pored njega se nalaze manje količine fungi-sterola, ergosterola i ß-sitosterola. Dve imunološki aktivne frakcije ćuranovog repa su polisaharid PSK i polisaharid-peptid PSP.
PSK je rastvorljiv u vodi. Vezan je za protein, koji čini 38% njegove mase. Polisaharidnu komponentu čini glukoza vezana ß-1, 4-glikozidnom vezom, kao i ß-1,3 vezom. Inhibitor je tumora, poboljšava rad krvnih sudova, pomaže u radu jetre, povećava imunitet i pretpostavlja se da je koristan u prevenciji raka jetre. PSK s jedne strane direktno utiče na ćelije raka, a s druge utiče na organizam da proizvodi veće količine makrofaga - ćelija ubica tumornog tkiva. Takođe deluje i na podizanje imuniteta. Deluje kod raka  debelog creva, dojke, pluća. PSK ima i antivirusno svojstvo i stimuliše proizvodnju interferona.
PSP se sastoji od 10% peptida i 90% polisaharida. PSP je imunostimulans u kome je najzastupljenija glukoza, a osnovni lanac čine ß1-3 i 1-4 glikozidi. Utvrđeno je da stimuliše produkciju interferona i povećava produkciju interleukina. PSK i PSP se proizvode kao lekoviti preparati i mogu se nabaviti u inostranstvu.
Iz micelije su izolovani polisaharidi u čiji sastav ulazi azot. Dokazano je da imaju snažno antibakterijsko dejstvo. Ukoliko su neke bakterije rezistentne na korišćene antibiotike tokom dugotrajnijeg lečenja, ovaj polisaharid otklanja tu rezistenciju. Iz gljive je izolovan i polisaharid koriolan koji u sebi ne sadrži azot i dokazano je da ima visoko antitumorno dejstvo. Glikoprotein izolovan iz micelije gljiva iz roda Trametes, pokazao se aktivnim kod povišenog krvnog pritiska, dijabetesa, kancera, tromboze i reumatizma.
Ćuranov rep se uspešno koristi  kod infekcija i upala respiratornog, urinarnog i digestivnog trakta, kod lečenja oboljenja jetre uključujući hepatitis B i hronični aktivni hepatitis. Najširu primenu ima kod podizanja opšteg imuniteta organizma i u borbi protiv tumora.
Kontraindikacije nisu utvrðene.
Koristi se u odvaru 20 gr suve gljive raspoređeno na 3 puta dnevno. Suva gljiva samlevena u prah može se koristiti izmešana sa medom u količini 5 g dnevno.

Sledeće >