Informacije
Aktuelno
Arhiva vesti
Gljivarsko društvo
Izložbe
Pravilno sakupljanje
Kodeks za sakupljače
Praktične brošure
Karta okoline
Karta Divčibara
Forum
Linkovi
Dani gljiva
Karta Divčibara
Protekli Dani gljiva
O Divčibarama
Foto galerija
Info
Knjiga utisaka
Mapa sajta
Prijava
Pretraga
Kontakti

FOMES FOMENTARIUS Štampaj E-pošta

FOMES FOMENTARIUS (L.:Fr.) Fr.

Poznato je da se ova gljiva upotrebljavala od davnina kao sredstvo za paljenje vatre i da je pčelari i danas rado koriste jer dugo dimi. Takođe je korišćena u mnogim narodnim medicinama kao oblog protiv reumatskih bolova. Za to su znali i naši preci. Preporučuje sa kao tonik digestivnog trakta, s obzirom na blagu gorčinu koju poseduje. Takođe deluje na zaustavljanje krvarenja iz malih rana. Danas je potvrđeno njeno antivirusno i antitumorno delovanje. Kontraindikacije za sada nisu poznate.
Sličan sastav i dejstvo ima i jelov trud FOMITOPSIS PINICOLA
Tonik se sprema kao dekokt, 10 g suve gljive dnevno.


 
< Prethodno   Sledeće >

 

Gljive
O gljivama
Zaštićene gljive
Jestive gljive
Lekovite gljive
Otrovne gljive
Jela od gljiva
Foto galerija
ANKETA
Da li ste zadovoljni ovogodišnjim Danima gljiva
 
Vesti
Kako saznajemo u Valjevskom zdravstvenom centru u proteklih nedelju dana nije bilo trovanja gljivama.
 
Dragi posetioci, molimo vas da se, radi vaše bezbednosti, pri svojim determinacijama gljiva koje ste pronašli u prirodi, ne rukovodite samo opisima i slikama koje na sajtu možete pronaći. Pre nego što zaključite koju i kakvu gljivu ste pronašli, dakle, da li je ona jestiva ili ne, uključite se u rad nekog od gljivarskih društava kojih ima u gradovima širom Srbije i gde ćete dobiti odgovarajuću informaciju.
Za sada su to: Beograd (dva gljivarska društva), Valjevo, Banja Koviljača, Sremska Mitrovica, Novi Sad, Kragujevac, Lazarevac, Vrnjačka banja, Kruševac.
 
   
   
2008 © donewell