FOMES FOMENTARIUS Štampaj E-pošta

FOMES FOMENTARIUS (L.:Fr.) Fr.

Poznato je da se ova gljiva upotrebljavala od davnina kao sredstvo za paljenje vatre i da je pčelari i danas rado koriste jer dugo dimi. Takođe je korišćena u mnogim narodnim medicinama kao oblog protiv reumatskih bolova. Za to su znali i naši preci. Preporučuje sa kao tonik digestivnog trakta, s obzirom na blagu gorčinu koju poseduje. Takođe deluje na zaustavljanje krvarenja iz malih rana. Danas je potvrđeno njeno antivirusno i antitumorno delovanje. Kontraindikacije za sada nisu poznate.
Sličan sastav i dejstvo ima i jelov trud FOMITOPSIS PINICOLA
Tonik se sprema kao dekokt, 10 g suve gljive dnevno.