AURICULARIA AURICULA-JUDAE Štampaj E-pošta
AURICULARIA AURICULA-JUDAE (Bull.:Fr.)Wettstein

Sastav: U 100 g suve gljive nalazi se 10,6 g proteina, 0,2 g masti, 65 g ugljenih hidrata, 7,0 g sirovih vlakana, 5,8 g pepela, 375 mg Ca, 201 mg P, 185 mg Fe i 0,03 mg karotina. Naučnici su uspeli da iz šumskog uveta izoluju različite aktivne polisaharide i kisele heteroglukane.
Dejstvo: Otkriveno je da ova gljiva deluje kao antikoagulant (sprečava zgrušavanje krvi i stvaranje trombova) i da aktivno snižava sve vrste masnoća u našem organizmu - ukupni holesterol, trigliceride i masne naslage. Poboljšava cirkulaciju i vezuje za sebe  slobodne radikale. Pretpostavlja se da bi mogla biti korisna u lečenju dijabetesa. Ima i izrazito antitumorno i antibiotsko dejstvo.
Kontraindikacije: Predoziranje može izazvati neprijatne alergije. Takođe nije preporučljiva trudnicama, dojiljama i ženama koje planiraju da zatrudne.
Upotreba: Kao preventiva se preporučuje 1 plodno telo dnevno u supi, što je stari kineski recept. Takođe se može pripremiti i u dekoktu 10-15 g suve gljive dnevno, 2-3 dana. Za spoljnu upotrebu se koristi kod uboja-modrica, upale oka i hemoroida.