MACROLEPIOTA PROCERA Štampaj E-pošta

MACROLEPIOTA PROCERA (Scop.:Fr.) Singer

Plodno telo: Šešir može dosegnuti prečnik i do 40 cm. U mladosti je loptast, tamno smeđe je. Otvaranjem šešira kožca raspucava i nalazi se kao posuto trunje po šeširu. Ispod toga trunja pro-vimje meso, krem boje, koje u dodiru sa vazduhom dobija svetlo smeđe sivu boju sa primesama   ružičastog. Listići su uglavnom beli, kod nekih varijacija sa tendencijom da postanu blago ružičasti. Drška je vitka i visoka do 50 cm, krem boje, sa bulboznim zadebljanjem u osnovi. Celom dužinom je išarana smeđom bojom, podseća na šare na zmijskoj koži. Nosi dvostruki, debeo, tkaninast prsten koji je pomičan celom dužinom drške. Mesoje nežno, meko, bele boje. Miris podseća na lešnike. Spore u masi bele.

Stanište: Svi tipovi šuma, livade i proplanci, od nizma do planina, tokom leta i jeseni.

Upotrebljivost: Odličnajestiva gljiva. Može se i uzgajati.

Slične vrste: Izgledom, bojom i mirisom na nju podsećaju i M.mastoidea (Fr.) Singer, M.excoriata (Sch.: Fr.) Wasser, M.konradii (Hui.jsm.ex Ort.) Moser, ali su manjih dimenzija. Za sve njih je karakteristčan dvostruki beli, debeli, tkaninasti, po dršci pomični prsten. Sve navedene vrste su jestive i dele stanište sa opisanom vrstom.

Sledeće >