BOLETUS EDULIS Štampaj E-pošta

BOLETUS EDULIS BulL: Fr.

Plodno telo: Šeširje prečnika od 5-25 cm, mesnat, jastučast, svetlije ili tamnije smeđe boje. Ivica je uvek svetlija, gotovo bela. Po vlažnom vremenu je sjajan i lepljiv. Cevčice su dugačke, lako se odvajaju od šešira, u početku su krem boje, na kraju maslinasto-smeđe. Pore su u mladosti bele. Kada se otvore postajuute, u starosti maslinasto-zelene. Drškaje visoka oko 15 cm, debela, najčešće zadebljana u osnovi, svetlo smeđe boje. Prekrivenaje reljefnom mrežicom iste boje, koja se nikada ne pruža celom njenom dužinom. Mesoje belo, nepromenljive boje, tipičnog mirisa, koji često podseđa na orahe. Spore u masi smeđe-maslinaste.

Stanište: Javlja se od kraja leta do sredine jeseni u listopadnim šumama, u planinama i pod jelama. Izuzetno česta vrsta.

Upotrebljivost: Jestiv, odličnog kvaliteta.

Slične vrste: Bojom i veličinom, najsličniji mu je prolećni vrganj, B.aestivalis (Paulet) Fr., raspucale kožice šešira i izrazitije reljefne mrežice na dršci. Takođe jestiv, odličnog kvaliteta. Svi vrganji čije su cevčice u mladosti bele, a meso ne menja boju na preseku pripadaju sekciji edules.