LECCINUM RUFUM Štampaj E-pošta

LECCINUM RUFUM (Schff.) Kreisel

Plodno telo: Šešir je prečnika 7-18 cm, poluloptast, u mladosti ivicom spojen za dršku. Boje je narandžasto-crvene, nežno baršunast, kožica visi preko ivice šešira. Cevčice su veoma dugačke, beličaste. Pore su veoma sitne, sive. Drškaje visoka do 20 cm, puna, vlaknasta, u osnovi krem boje. Posuta je čupercima kremkaste i narandžaste boje koji na najmanji dodir pocrne. Meso na preseku menja više boja, sve dok ne postane cmo. Spore u masi žuto smeđe.

Stanište: Ispod jasika (Populus tremmuld), tokom leta ijeseni u višim predelima, a pod ostalim vrstama topola u nizinama.

Upotrebljivost: Uslovno jestiv, kao i svi dedovi. Ukusan, odličnog kvaliteta.

Slične vrste: Najsličniji mu je hrastov turčin L.quercinum (Pill.) Pill., istih organoleptičkih svojstava, iste boje šešira, ali različitog staništa. Raste isključivo u hrastovim šumama (Quercus spp.) i veoma je rasprostranjena vrsta.