Informacije
Aktuelno
Arhiva vesti
Gljivarsko društvo
Izložbe
Pravilno sakupljanje
Kodeks za sakupljače
Praktične brošure
Karta okoline
Karta Divčibara
Forum
Linkovi
Dani gljiva
Karta Divčibara
Protekli Dani gljiva
O Divčibarama
Foto galerija
Info
Knjiga utisaka
Mapa sajta
Prijava
Pretraga
Kontakti

SUILLUS LUTEUS Štampaj E-pošta
SUILLUS LUTEUS (L.: Fr.) Roussel

 Image

Plodno telo: Šešir je prečnika 5-15 cm, mesnat, jastučast, čokoladno smeđe boje, prekrivenuzavom skramom koja ima Ijubičasti odsjaj. Cevčice i pore su zlatno-žute boje, utikrivene parcijalnim ovojem bele boje. Drška je visoka do 12 cm, puna, masivna, iznad prstena posuta smeđim zrncima, celom dužinom žute boje. Prstenje opnast, lepljiv, beo sa Ijubičasto smeđim prelivima. Meso je beličasto ili žuto, meko, bez posebnog mirisa ili ukusa. Spore u masi smeđe-maslinaste. sl pre mlados

Stanište: Raste tokom jeseni pod borovima, uglavnom u višim predelima.
Upotrebljivost: Jestiva, odlična, kožicu šešira treba skinuti pre upotrebe.
Slične vrste: Najsličniji joj je Suillus grevillei (Klotzsch) Sing.(234), ali on raste pod arišima.
 
Image 
 
< Prethodno   Sledeće >

 

Gljive
O gljivama
Zaštićene gljive
Jestive gljive
Lekovite gljive
Otrovne gljive
Jela od gljiva
Foto galerija
ANKETA
Da li ste zadovoljni ovogodišnjim Danima gljiva
 
Vesti
Kako saznajemo u Valjevskom zdravstvenom centru u proteklih nedelju dana nije bilo trovanja gljivama.
 
Dragi posetioci, molimo vas da se, radi vaše bezbednosti, pri svojim determinacijama gljiva koje ste pronašli u prirodi, ne rukovodite samo opisima i slikama koje na sajtu možete pronaći. Pre nego što zaključite koju i kakvu gljivu ste pronašli, dakle, da li je ona jestiva ili ne, uključite se u rad nekog od gljivarskih društava kojih ima u gradovima širom Srbije i gde ćete dobiti odgovarajuću informaciju.
Za sada su to: Beograd (dva gljivarska društva), Valjevo, Banja Koviljača, Sremska Mitrovica, Novi Sad, Kragujevac, Lazarevac, Vrnjačka banja, Kruševac.
 
   
   
2008 © donewell