SUILLUS LUTEUS Štampaj E-pošta
SUILLUS LUTEUS (L.: Fr.) Roussel

Plodno telo: Šešir je prečnika 5-15 cm, mesnat, jastučast, čokoladno smeđe boje, prekrivenuzavom skramom koja ima Ijubičasti odsjaj. Cevčice i pore su zlatno-žute boje, utikrivene parcijalnim ovojem bele boje. Drška je visoka do 12 cm, puna, masivna, iznad prstena posuta smeđim zrncima, celom dužinom žute boje. Prstenje opnast, lepljiv, beo sa Ijubičasto smeđim prelivima. Meso je beličasto ili žuto, meko, bez posebnog mirisa ili ukusa. Spore u masi smeđe-maslinaste. sl pre mlados

Stanište: Raste tokom jeseni pod borovima, uglavnom u višim predelima.
Upotrebljivost: Jestiva, odlična, kožicu šešira treba skinuti pre upotrebe.
Slične vrste: Najsličniji joj je Suillus grevillei (Klotzsch) Sing.(234), ali on raste pod arišima.