CANTHARELLUS CIBARIUS Štampaj E-pošta
CANTHARELLUS CIBARIUS L. FR.

ImageŠešir: 3-12 cm, širok, mesnat, suv, u mladosti sveden uvijena ruba, kasnije otvoren, u centru manje više ulegnut i vijugavih oboda, promenljive boje, od žute do narandžaste sa belkastim tonom.
Listići: žuti poput žumanca, račvasto mesnati, dugo silaze niz dršku, svetliji od šešira.
Drška: gola, puna, nepravilna, prema kraju sve tanja, svetlija od šešira.
Meso: žućkastobele boje, miris nepogrešivo podseća na breskve, ukus slatkast.
Spore: bledožućkaste, eliptične, 7-12 x 4-6 µm.
Stanište: raste u proleće, leto i jesen po listopadnim i crnogoričnim šumama, grupno.