AGARIKUS CAMPESTRIS Štampaj E-pošta

AGARICUS CAMPESTRIS (Linn.) Fr.

Plodno telo: Šešir je prečnika od 6-10 cm, bele boje sa crvenkastim i smeđim prelivima, mesnat sa sitnim čupercima i ostacima parcijalnog ovoja po obodu. Listići su u mladosti ružičasti, zatim postaju čokoladne boje, na kraju sasvim pocrne. Drškaje oko 7 cm visoka, valjkasta, glatka, bela, malo uvećana u osnovi. Nosi nežan, opnasti prsten. Mesoje belo, sa tendencijom da pocrveni, naročito uz listiće i na mestu spajanja drške i šešira. Miris je prijatan, tipičan za sve vrste iz ovoga roda čije meso ima tendenciju da pocrveni. Spore u masi čokoladno-smeđe

Stanište: Javlja se od leta do jeseni po livadama, pašnjacima, šumskim proplancima, u velikim grupama i krugovima, od nizina do planinskog pojasa.
Upotrebljivost: Odlična jestiva vrsta.
Slične vrste: Veći je broj vrsta u rodu Agaricus koje liče međusobno. Sve koje imaju beo, smeđ ili crvenkast šešir i čije meso ima tendenciju da pocrveni, a miris imje prijatan, jestive su.