LANGERMANIA GIGANTEA Štampaj E-pošta

LANGERMANIA GIGANTEA (Batsch ex Pers.) Rostk.

Image Plodno telo: Loptastog je oblika dimenzija 20-50 cm i težine i do 15 kg. Bela glebaje obavijena belim, glatkim egzoperidijumom. Sterilni deoje zanemarljiv, nalazi se u samoj osnovi i za njega su vezani micelami konci. Starenjem, gleba dobija žute i zelene tonove, a kad spore postanu sasvim zrele, pretvara se u sunđerasto tkivo koje čuva milijarde smeđih spora.
Stanište: Raste na livadama, pašnjacima, šumskim proplancima, blizu staja, uvek na mestima gde ima mnogo sirovog humusa i vlage. često se može naći u lipovim i bagremovim svetlim šumama. Češća je u nizijskom pojasu.
Upotrebljivost: Jestiva dokje mlada, odličnog kvaliteta. Spore su lekovite.
Slične vrste: Niti jedna druga gljiva nije ovoga oblika niti njenih dimenzija.