Informacije
Aktuelno
Arhiva vesti
Gljivarsko društvo
Izložbe
Pravilno sakupljanje
Kodeks za sakupljače
Praktične brošure
Karta okoline
Karta Divčibara
Forum
Linkovi
Dani gljiva
Karta Divčibara
Protekli Dani gljiva
O Divčibarama
Foto galerija
Info
Knjiga utisaka
Mapa sajta
Prijava
Pretraga
Kontakti

LANGERMANIA GIGANTEA Štampaj E-pošta

  LANGERMANIA GIGANTEA (Batsch ex Pers.) Rostk.

 Image Plodno telo: Loptastog je oblika dimenzija 20-50 cm i težine i do 15 kg. Bela glebaje obavijena belim, glatkim egzoperidijumom. Sterilni deoje zanemarljiv, nalazi se u samoj osnovi i za njega su vezani micelami konci. Starenjem, gleba dobija žute i zelene tonove, a kad spore postanu sasvim zrele, pretvara se u sunđerasto tkivo koje čuva milijarde smeđih spora.  
Stanište: Raste na livadama, pašnjacima, šumskim proplancima, blizu staja, uvek na mestima gde ima mnogo sirovog humusa i vlage. često se može naći u lipovim i bagremovim svetlim šumama. Češća je u nizijskom pojasu.
Upotrebljivost: Jestiva dokje mlada, odličnog kvaliteta. Spore su lekovite.
Slične vrste: Niti jedna druga gljiva nije ovoga oblika niti njenih dimenzija.

Image

 
< Prethodno   Sledeće >

 

Gljive
O gljivama
Zaštićene gljive
Jestive gljive
Lekovite gljive
Otrovne gljive
Jela od gljiva
Foto galerija
ANKETA
Da li ste zadovoljni ovogodišnjim Danima gljiva
 
Vesti
Kako saznajemo u Valjevskom zdravstvenom centru u proteklih nedelju dana nije bilo trovanja gljivama.
 
Dragi posetioci, molimo vas da se, radi vaše bezbednosti, pri svojim determinacijama gljiva koje ste pronašli u prirodi, ne rukovodite samo opisima i slikama koje na sajtu možete pronaći. Pre nego što zaključite koju i kakvu gljivu ste pronašli, dakle, da li je ona jestiva ili ne, uključite se u rad nekog od gljivarskih društava kojih ima u gradovima širom Srbije i gde ćete dobiti odgovarajuću informaciju.
Za sada su to: Beograd (dva gljivarska društva), Valjevo, Banja Koviljača, Sremska Mitrovica, Novi Sad, Kragujevac, Lazarevac, Vrnjačka banja, Kruševac.
 
   
   
2008 © donewell