COPRINUS COMATUS Štampaj E-pošta
COPRINUS COMATUS (Mull.: Fr.)

ImagePlodno telo:  šešir je valjkastog oblika, u mladosti svetlo smeđe boje. Kako raste, tako kožica raspucava i lagano se odvaja od mesa u vidu nežnih, paperjastih čuperaka. Može narasti u visinu i do 25 cm. Kada počne da se otvara, pretvara se u cmu, kapajuću smolastu masu. Listići su gusti, beli, zatim počinju da dobijaju ružičaste nijanse, kad pocrne počinje autoliza gljive. Drška je valjkasta, bela, glatka, nekad kraća, nekad duža od valjkastog šešira, što zavisi od toga koje je visine trava u kojoj gljiva raste. Nosi nežan beli prsten; ostatak parcijalnog ovoja. Mesoje belo, bez posebnog mirisa ili ukusa. Spore u masi crne.

Stanište: Livade, njive, šumski proplanci, parkovi, sva mesta na kojima ima sirovog humusa koji se brzo razgrađuje. Raste od proleća do kasne jeseni po kišovitom vremenu.
Upotrebljivost: Odlična jestiva gljiva, ali sasvim mlada, dok listići ne dobiju ružičaste tonove. Trebaje brati u ranijimjutamjim časovima, jer toplota i sunčevi zraci ubrzavaju autolizu.
Slične vrste: Sve gljive iz ovoga roda imaju valjkast šešir i završavaju svoje sporonošenje autolizom. C.comatus je najveća ijedina kojoj kožica šešira raspucava i
stavara čuperke, a takođe i jedina vrsta iz ovoga roda uz koju se sme konzumirati
alkohol.

< Prethodno