1-2. OKTOBAR 2005. Štampaj E-pošta

U subotu, 01.oktobra 2005. godine otvorena je deseta po redu izložba gljiva na valjevskim planinama. Može se reći da su loši vremenski uslovi, neprozirna magla i dosadna jesenja kiša koji su se smenjivali čitavog dana, omeli turiste da u većem broju posete ovu popularnu manifestaciju.

Poslednji septembarski dani su bili vetroviti, suvi, topli. Biodiverzitet vrsta je usled toga bio dosta siromašan. Ipak, na izložbi je viđeno oko 160 eksponata, od kojih su neki stigli sa Kopaonika, zatim iz Lazarevca, Beograda, Sremske Mitrovice, Krepoljina, Deliblatske peščare. Prosto je bilo neverovatno da na izložbu nije stigla niti jedna muhara � Amanita muscaria, a domaćini kažu da ih ove sezone na Divčibarama nije ni bilo.
Dani gljiva na valjevskim planinama održani su i ove godine u odmaralištu "Stevan Filipović", uz prigodnu izložbu fotografija okolnih terena i onoga što na tim terenima raste. Takođe je i ove godine bilo prisutno mnogo sjajnih đačkih radova na temu gljiva.
Žaklina Marjanović je i ove godine održala predavanje o ekološkom značaju gljiva.

Katarina Nedović, član GD Valjevo, čita pozdravni govor gostima i posetiocima izložbe

Image  Image

Levo: sunčanica - Macrolepiota procera ubrana na divčibarskim livadama, sakupljačima gljiva dobro poznata jestiva vrsta. Desno: američka sunčanica - Leucoagaricus badhami doneta na izložbu iz Sremske Mitrovice, gde je prilično česta. Ova gljiva se inače ne preporučuje za jelo.

Image   Image

Cortinarius violaceus - ljubičasta koprenka  Psathyrella piluliformis - vodenasta panjevčica

Pogledajte spisak vrsta gljiva prikazanih na izložbi.
Autor teksta Mirjana Davidović, autor fotografija Ilija M. Dimitrijević
Preuzeto sa sajta www.treasurekeepers.rs