2-3.OKTOBAR 2004. Štampaj E-pošta
Prvi vikend oktobra ponovo je gljivarski osvanuo na Divčibarama u odmaralištu Stevan Filipović. Bilo je oko 170 vrsta gljiva, od kojih su neke prvi put viđene na ovoj izložbi, kao npr. Albatrellus ovinus, koji je donet sa Kopaonika. Predstavile su se uglavnom jesenje vrste. Kišno i hladno vreme je uticalo da mnoge od gljiva koje inače viđamo redovno na ovoj izložbi, ovoga puta izostanu. Tako ove godine nije bilo kneginje, Amanita caesarea, ali su zato muhare plenile svojom neobičnom lepotom.
Image  Image

Kao i prethodne sezone, Čuvari blaga su imali svoj izložbeni prostor u kome se prikazivala prezentacija o gljivama. Ovoga puta su i kolege iz Valjeva ponudili publici disk sa receptima za pripremanje gljiva.
Od predavanja se može izdvojiti ono o ekološkom značaju gljiva Dr bioloških nauka Žakline Marjanović, koja je bila i glavni determinatir prikazanih vrsta na izložbi.
Još jedno prijatno druženje sa članovima gljivarskog društva iz Valjeva je uspešno okončano. A valjevske planine kriju u svojim nedrima još mnoge zanimljive vrste gljiva, koje će dočekati svoj red da budu jednom viđene na nekoj od narednih izložbi.
Muhara - Amanita muscaria

Image   Image
Pogledajte spisak vrsta gljiva prikazanih na izložbi.
Autor teksta Mirjana Davidović, autor fotografija Ilija M. Dimitrijević
Preuzeto sa sajta www.treasurekeepers.rs