Informacije
Aktuelno
Arhiva vesti
Gljivarsko društvo
Izložbe
Pravilno sakupljanje
Kodeks za sakupljače
Praktične brošure
Karta okoline
Karta Divčibara
Forum
Linkovi
Dani gljiva
Karta Divčibara
Protekli Dani gljiva
O Divčibarama
Foto galerija
Info
Knjiga utisaka
Mapa sajta
Prijava
Pretraga
Kontakti

2-3.OKTOBAR 2004. Štampaj E-pošta
Prvi vikend oktobra ponovo je gljivarski osvanuo na Divčibarama u odmaralištu Stevan Filipović. Bilo je oko 170 vrsta gljiva, od kojih su neke prvi put viđene na ovoj izložbi, kao npr. Albatrellus ovinus, koji je donet sa Kopaonika. Predstavile su se uglavnom jesenje vrste. Kišno i hladno vreme je uticalo da mnoge od gljiva koje inače viđamo redovno na ovoj izložbi, ovoga puta izostanu. Tako ove godine nije bilo kneginje, Amanita caesarea, ali su zato muhare plenile svojom neobičnom lepotom.
Image  Image
 
Kao i prethodne sezone, Čuvari blaga su imali svoj izložbeni prostor u kome se prikazivala prezentacija o gljivama. Ovoga puta su i kolege iz Valjeva ponudili publici disk sa receptima za pripremanje gljiva.
Od predavanja se može izdvojiti ono o ekološkom značaju gljiva Dr bioloških nauka Žakline Marjanović, koja je bila i glavni determinatir prikazanih vrsta na izložbi.
Još jedno prijatno druženje sa članovima gljivarskog društva iz Valjeva je uspešno okončano. A valjevske planine kriju u svojim nedrima još mnoge zanimljive vrste gljiva, koje će dočekati svoj red da budu jednom viđene na nekoj od narednih izložbi.
Image
Muhara - Amanita muscaria
Kao i prethodne sezone, Čuvari blaga su imali svoj izložbeni prostor u kome se prikazivala prezentacija o gljivama. Ovoga puta su i kolege iz Valjeva ponudili publici disk sa receptima za pripremanje gljiva.
Od predavanja se može izdvojiti ono o ekološkom značaju gljiva Dr bioloških nauka Žakline Marjanović, koja je bila i glavni determinatir prikazanih vrsta na izložbi.
Još jedno prijatno druženje sa članovima gljivarskog društva iz Valjeva je uspešno okončano. A valjevske planine kriju u svojim nedrima još mnoge zanimljive vrste gljiva, koje će dočekati svoj red da budu jednom viđene na nekoj od narednih izložbi.
 
 Image   Image
Pogledajte spisak vrsta gljiva prikazanih na izložbi.
Autor teksta Mirjana Davidović, autor fotografija Ilija M. Dimitrijević
Preuzeto sa sajta www.treasurekeepers.rs
 
< Prethodno   Sledeće >

 

Gljive
O gljivama
Zaštićene gljive
Jestive gljive
Lekovite gljive
Otrovne gljive
Jela od gljiva
Foto galerija
ANKETA
Da li ste zadovoljni ovogodišnjim Danima gljiva
 
Vesti
Kako saznajemo u Valjevskom zdravstvenom centru u proteklih nedelju dana nije bilo trovanja gljivama.
 
Dragi posetioci, molimo vas da se, radi vaše bezbednosti, pri svojim determinacijama gljiva koje ste pronašli u prirodi, ne rukovodite samo opisima i slikama koje na sajtu možete pronaći. Pre nego što zaključite koju i kakvu gljivu ste pronašli, dakle, da li je ona jestiva ili ne, uključite se u rad nekog od gljivarskih društava kojih ima u gradovima širom Srbije i gde ćete dobiti odgovarajuću informaciju.
Za sada su to: Beograd (dva gljivarska društva), Valjevo, Banja Koviljača, Sremska Mitrovica, Novi Sad, Kragujevac, Lazarevac, Vrnjačka banja, Kruševac.
 
   
   
2008 © donewell