5. OKTOBAR 2003. GODINE Štampaj E-pošta

Nezapamćeno suvo leto donelo je mršavu jesenju sezonu. Najatraktivnija izložba gljiva u Srbiji ostaće zapamćena po najmanjem broju vrsta koje su pronađene, od kada izložba uopšte i postoji. Zabaleženo ih je ukupno sedamdesetak.
Naravno, to nije sprečilo brojne ljubitelje valjevskih planina, gljivare amatere i ostale zaljubljenike u prirodu da dođu na druženje. Krenuli su već u četvrtak u gljivolov na razne lokacije po planini Maljen. Vodiči su bili ljudi iz ekipe koja je ove sezone učestvovala u determinaciji: Nebojša Lukić iz Kragujevca, Tomislav Gladanac iz Pančeva, Aleksandar Krapež iz Beograda, Andreja Tepavčević iz Novog Sada i članovi Gljivarskog društva Valjevo.

Izložbeni prostor hotela Stevan Filipović
Uprkos sjajnoj organizaciji gospodina Dragića Tomića, predsednika Gljivarskog društva Valjevo, gljiva je bilo malo s obzirom na klimatske uslove. Hol hotela Stevan Filipović i ove godine je bio sjano uređen. U prvom planu je bila izvanredna fontana, vlasništvo Gljivarskog društva Valjevo, napravljena od starog stabla hrasta i nekoliko velikih trudova (Fomes fomentarius).
U jednoj od sala hotela mogla se videti izložba fotografija sa motivom Divčibara u sva četiri godišnja doba. Gljivarsko društvo Valjevo je kao i svake godine imalo svoj štand na kome su se mogle kupiti razne gljivarske knjige i po neki suvenir.
Centralno mesto izložbe pripalo je drvenoj fontani
Hebeloma radicosum
Čuvari blaga su ove godine bili u svojstvu gostiju izložbe. Predstavili su se dvema prezentacijama, koje su paralelno išle na dva monitora. Na jednom monitoru su posetioci mogli da vide zanimljive gljive koje rastu u nekim drugim krajevima - SAD, Kanada, Japan, Kina. Drugi monitor je prikazivao gljive snimljene na našim prostorima, a pratio ih je primeren tekst o otrovnim, lekovitim i jestivim vrstama. Obe prezentacije su bile toplo primljene od strane posetilaca izložbe.
Čuvari blaga na svom izložbenom štandu
Pogledajte spisak vrsta gljiva prikazanih na izložbi.
Autor teksta Mirjana Davidović, autor fotografija Ilija M. Dimitrijević
Preuzeto sa sajta www.treasurekeepers.rs