5-6. OKTOBAR 2002. GODINE Štampaj E-pošta
Tokom meseca avgusta na Dičibarama i okolnim nižim potezima, javile su se mnoge relativno retke vrste, uglavnom do sada ne viđene na izložbama. To je slučaj sa vrstom Aureoboletus gentilis Pulveroboletus cramesinus), koga je bilo veoma mnogo u Tometinom polju. Hladan i kišan oktobar doneo je tipične kasno-jesenje vrste gljiva. To je nešto po čemu će se ova izložba pamtiti.

Već tradicionalno je prvi vikend u oktobru posvećen gljivama valjevske regije.Izuzetno hladno i kišno vreme, sa susnežicom koja je promicala od ranoga jutra, nije sprečilo brojne ljubitelje gljiva da u subotu 5.-og oktobra dođu na Divčibare u hotel Stevan Filipović.

Deo ekipe koja je pripremila izložbu.
Osim 153 vrste gljiva nađenih u ovom području, posetioci su mogli videti i malu izložbu fotografija članova ekološke organizacije Čuvari blaga.
Osim gljiva, bilo je izloženo i lekovito bilje, malo na fotografijama, malo uživo, kao i bogata literatura Gljivarskog društva Valjevo.
Zanimljivost izložbe je da se nije pojavio ni jedan vrganj, ali je zato bila prava najezda dedova, uglavnom brezovih, čak četiri vrste koje rastu ispod breza. Dok su ranijih godina posetioci nosili pune korpe vrganja i rujnica, ove godine su to bile razne vlažnice. Najviše je bilo velike crvene vlažnice (Hygrocybe punicea), ali su se mogle videti i mnoge vrste iz rodova Hygrophorus i Camarophyllus.
Svaka izložba ima i svoje najzanimljivije nalaze. Na Divčibarama ove godine to su bila"jaja" gljive Phallus impudicus, koja su se preko noći počela da otvaraju, pa je ekipa požeške televizije mogla "uživo" da snima rast strška! Taj nepodnošljivi smrad morao je da se malo ublaži, pa su gljive pokrivene prozirnom plastičnom bocom.
Prikaz razvoja gljive Phallus impudicus (foto - Mirjana Davidović)

Drugu zanimljivost su činili nalazi vrste Psilocybe luteonitens i Hygrocybe caliptriformis, dve vrlo retke vrste.
U determinaciji gljiva je kolegama iz Valjeva najviše pomogla Mirjana Davidović.
Kao i svake godine i ovoga puta su bila pripremljena predavanja. Gospodin Slančanin je govorio o gajenju lekovitog bilja, na bazi svojih iskustava i istraživanja iz Švajcarske.
Mirjana Pjević je auditorijum upoznala sa osnovnim sindromima trovanja gljivama, a Aleksandar Krapež je nešto malo govorio o lekovitosti gljive Ganoderma lucidum.
Kao gosti na izložbi su bili prisutni i članovi sekcije Ishrana iz prirode - Sremuš, a njihov predsednik, gospodin Radenko Lazić je upoznao prisutne sa osnovnim odlikama samoniklog jestivog bilja.

detalj sa izložbe, u prvom planu - Amanita muscaria
detalj sa izložbe - vrlo upadljive sunčanice
Pogledajte spisak vrsta gljiva prikazanih na izložbi.
Autor teksta Mirjana Davidović, autor fotografija Ilija M. Dimitrijević
Preuzeto sa sajta www.treasurekeepers.rs