Informacije
Aktuelno
Arhiva vesti
Gljivarsko društvo
Izložbe
Pravilno sakupljanje
Kodeks za sakupljače
Praktične brošure
Karta okoline
Karta Divčibara
Forum
Linkovi
Dani gljiva
Karta Divčibara
Protekli Dani gljiva
O Divčibarama
Foto galerija
Info
Knjiga utisaka
Mapa sajta
Prijava
Pretraga
Kontakti

SUPE I ČORBE OD GLJIVA Štampaj E-pošta

DOMAĆA SUPA OD GLJIVA

200gr gljiva; 2 kaščice maslaca; 2 kašike brašna; 7dl mleka; 2 glavice crnog luka; sok od jednog limuna, 1/2 kašike slatke pavlake; jedna zelena paprika; so i biber po ukusu.

Gljive očistimo i izrežemo na tanke listiće, na ugrejani tiganj dodamo maslac zatim dodamo gljie i limunov sok. Pržiti kraće vreme na tihoj vatri, dodamo crni luk isečen na rebarca i nastavimo da pržimo 10 min. Zatim dodamo brašno uz stalno mešanje dolivamo polako mleko i kuvamo dok se supa nezgusne, zatim dodamo slazku pavlaku, so, biber, zelenu papriku da se krčka još 10 min. Služiti toplo.

KREM SUPA OD GLJIVA

200gr gljiva po izboru;  2 kaške kisele pavlake; jedno žumance; 3 kaščice maslaca; 2 kašike brašna; 2 šargarepa srednje veličine iseckane na kockice; jedna glavica crnog luka; jedna kašičica sitno seckanog peršuna; 10dl fonda (junećeg ili pilećeg); sok od jednog limuna; lovorov list; so i biber po ukusu. 

Gljive očistimo i izrežemo na sitne listiće, od maslaca i brašna napravimo svetlu zapršku koju zalijemo sa fondom. Kada provri dodamo gljive, peršun, luk, šargarepu, lovorov list, so i biber. Pustimo da vri 15 min. Pustimo da se malo ohladi i u to dodamo predhodno pomešano pavlaku, limunov sok i žumance. Služiti toplo.

SUPA OD GLJIVA I PILETINE

200gr gljiva; 200gr piletine; Jedna kaščica maslaca; 3 čena belog luka; 2 kaške paradaiz pirea; jedna glavica crnog luka; garni buket (šargarepa, celer, paškanat);
8dl vode; so i biber. 

Gljive očistimo i izrežemo na listiće, piletinu skuvamo u vodi uz dodatak garni buketa i crnog luka isečenog na rebarca, zatim pileće meso isečemo na kockice, supu procedimo i ostavimo za kasnije. Sitno seckani beli luk veoma kratko propržimo na maslacu, dodamo gljive, meso, paradaiz pire, so, biber i proceđen pileći fond. Kuvamo još 30 min na tihoj vatri. Služimo toplo.

SUPA OD GLJIVA SA JUNETINOM
 
300gr gljiva; 8dl vode; 300gr junetine; 3 kaščice maslaca; 2 veze mladog luka; 2 pune šake prepečenih kockica hleba; 50 gr parmezana; garni buket (šargarepa, celer, paškanat); so i biber

Junetinu kuvamo sa garni buketom zatim proceđeni fond ostavimo sa strane a junetinu isečemo na kockice, gljive očistimo i izrežemo na kockice. Na maslacu propržimo crni luk i dodamo juneći fond i pustimo da provri. Dodamo gljive, junetinu, so i biber i pustimo da vri 30 min. U svaki tanjir posebno stavimo kockice hleba, zalijemo sa supom i pospemo narendanim parmezanom a zatim poslužimo toplo.

SUPA OD VRGANJA  (Boletus edulis)

300gr svežih vrganja; 10dl mesnog fonda; 80gr maslaca; 2 kašičice sitno seckanog peršunovog lista; jedna kašika brašna; 50gr parmezana; 2 pune šake prepečenih kockica hleba; jedna glavica crnog luka; so i biber.

Gljive očistimo i isečemo na sitne kockice, luk pržimo na 2/3 maslaca i dodamo gljive, brašno, so, biber i peršun. Pržimo na tihoj vatri uz često mešanje dok gljive nepostanu malo rskave. Tada dodamo fond, promešamo, pustimo da vri 30 min. U svaki tanjir posebno stavimo kockice hleba, zalijemo sa supom i pospemo narendanim parmezanom i listićima maslaca a zatim poslužimo toplo.

SUPA OD KNJEGINJA (Amanita casarea)

500gr knjeginja;10dl mesnog fonda; 30gr maslaca; 1dl maslinovog ulja; 2 čena belog luka; 2 pune šake prepečenih kockica hleba; jedna kaščica sitno sečenog peršunovog lista; 50gr parmezana; so i biber.

Gljive očistimo i isečemo na sitne kockice, beli luk i peršun kratko propžimo na ulju i maslacu, dodamo gljive, so, biber i pržimo na tihoj vatri dok neispari skoro sva tečnost. Dodamo fond i krčkamo 10 min. U svaki tanjir posebno stavimo kockice hleba, zalijemo sa supom i pospemo narendanim parmezanom a zatim poslužimo toplo.

SUPA OD ĐURĐEVAČA (Tricholoma georgi, Calocybe gambosa)

500gr đurđevača; 10dl mesnog fonda; 2dl ulja; jedna glavica crnog luka; jedan čen belog luka; 2 kaščice sitno seckanog spanaća; 1 kaščica sitno seckanog peršuna; 2 pune šake prepečenih kockica hleba; kašičica maslaca; so i biber.

Gljive očistimo i izrežemo na kriščice, na ulju propžimo 2/3 gljiva dok nepuste tečnost. Ostatak gljiva sameljemo pa pomešamo sa sitno seckanim crnim i belim lukom, dodamo peršun, pa sve to dodamo u već propržene gljive, zatim nalijemo fondom i lagano kuvamo 1 sat. Na maslacu propžimo kockice hleba, zatim rasporedimo u tanjire i zalijemo sa supom od đurđevača.

SUPA OD LISIČARKI (Cantharellus cibarius)

500gr lisičarki; 10dl mesnog fonda; 50gr slanine; jedna kašičica sitno seckanog peršunovog lista; 1dl ulja; 2 kaščice maslaca; 50gr parmezana; jedno jaje; so i biber.

Gljive očistimo i izrežemo na rezanca, na polovinu ulja i maslaca propržimo sitno sečenu slaninu i peršun, dodamo gljive, so, biber i krčkamo na tihoj vatri 10 min. Sve to zalijemo vrućim fondom i prokuvamo još 10 min, zatim jelo sklonimo sa vatre. Jaje pomešamo sa parmezanom i uz stalno mešanje dodamo u supu. Služimo toplo.

 
< Prethodno

 

Gljive
O gljivama
Zaštićene gljive
Jestive gljive
Lekovite gljive
Otrovne gljive
Jela od gljiva
Foto galerija
ANKETA
Da li ste zadovoljni ovogodišnjim Danima gljiva
 
Vesti
Kako saznajemo u Valjevskom zdravstvenom centru u proteklih nedelju dana nije bilo trovanja gljivama.
 
Dragi posetioci, molimo vas da se, radi vaše bezbednosti, pri svojim determinacijama gljiva koje ste pronašli u prirodi, ne rukovodite samo opisima i slikama koje na sajtu možete pronaći. Pre nego što zaključite koju i kakvu gljivu ste pronašli, dakle, da li je ona jestiva ili ne, uključite se u rad nekog od gljivarskih društava kojih ima u gradovima širom Srbije i gde ćete dobiti odgovarajuću informaciju.
Za sada su to: Beograd (dva gljivarska društva), Valjevo, Banja Koviljača, Sremska Mitrovica, Novi Sad, Kragujevac, Lazarevac, Vrnjačka banja, Kruševac.
 
   
   
2008 © donewell