Informacije
Aktuelno
Arhiva vesti
Gljivarsko društvo
Izložbe
Pravilno sakupljanje
Kodeks za sakupljače
Praktične brošure
Karta okoline
Karta Divčibara
Forum
Linkovi
Dani gljiva
Karta Divčibara
Protekli Dani gljiva
O Divčibarama
Foto galerija
Info
Knjiga utisaka
Mapa sajta
Prijava
Pretraga
Kontakti

ORELANINSKI SINDROM Štampaj E-pošta

Toksin je orelanin (3,3',4,4'-tetrahidroksi-2,2'-bipiridin-1,1'-dioksid), nađen u gljivi Cortinarius orellanus. Osim ovog toksina, u ovoj gljivi, ali i u drugim ovog roda nalazi se jos dosta toksina nazvanih kortinarini-tri polipeptida (cortinarin A, cortinarin B, cortinarin C). Oni su nefrotoksicni.

Image

ORELANIN

Patofiziologija:
Orelanin je inhibitor alkalne fosfataze cime smanjuje koncentraciju adenozin tri fosfata i remeti celijki metabolizam. Reakcija je specificna za celije proksimalnih tubula, a ne napada glomerule. Kao rezultat nastaje tubulointersticijalni nefritis i otkazivanje rada bubrega.
Prisustvo orelanina u urinu moguce je dokazati samo 24h nakon obroka, a simptomi trovanja javljaju se nekoliko dana kasnije.
Siptomi trovanja:
Javlja se: poliurija, polidipsija, a zatim i mucnina, povracanje.
Orelanin i kortinarine u razlicitim kolicinama sadrze jos i vrste Cortinarius speciosissimus , C. orellanoides, C. splendens, C. limonius i mnoge druge gljive iz ovog roda. Za smrtni ishod je dovoljno da se u obroku nadje 100g ovih gljiva.
Gastrointestinalni simptomi
    Nauseja i vomitus
    Abdominalni bolovi
    Dijareja ili konstipacija
    Simptomi su cesto slabi i traju 24-48 h nakon ingestije.
Bubrezni simptomi:
    Linijski bol
    Neutoljiva zedj
    Poliurija ili oligurija
    Anurija (retko)
   Akutna bubrezna insuficijencija moze se javiti nakon 36 h do 2 nedelje nakon ingestije.
Sistemski simptomi:
    Anoreksija 
    Mijalgije
    Disgeuzija
    Ras
Neuroloski:
    Somnolencija
    Stupor
    Glavobolja
    Parastezije
    Tinnitus (zujanje)
    Konvulzije (retko)
Terapija:
    Stabilizovati pacijenta
    Raditi lavaze
    Nadoknaditi tecnost i elektolite
    Fenitonin i benzodijazepini
    Hemodijaliza
 
< Prethodno   Sledeće >

 

Gljive
O gljivama
Zaštićene gljive
Jestive gljive
Lekovite gljive
Otrovne gljive
Jela od gljiva
Foto galerija
ANKETA
Da li ste zadovoljni ovogodišnjim Danima gljiva
 
Vesti
Kako saznajemo u Valjevskom zdravstvenom centru u proteklih nedelju dana nije bilo trovanja gljivama.
 
Dragi posetioci, molimo vas da se, radi vaše bezbednosti, pri svojim determinacijama gljiva koje ste pronašli u prirodi, ne rukovodite samo opisima i slikama koje na sajtu možete pronaći. Pre nego što zaključite koju i kakvu gljivu ste pronašli, dakle, da li je ona jestiva ili ne, uključite se u rad nekog od gljivarskih društava kojih ima u gradovima širom Srbije i gde ćete dobiti odgovarajuću informaciju.
Za sada su to: Beograd (dva gljivarska društva), Valjevo, Banja Koviljača, Sremska Mitrovica, Novi Sad, Kragujevac, Lazarevac, Vrnjačka banja, Kruševac.
 
   
   
2008 © donewell