ORELANINSKI SINDROM Štampaj E-pošta

Toksin je orelanin (3,3',4,4'-tetrahidroksi-2,2'-bipiridin-1,1'-dioksid), nađen u gljivi Cortinarius orellanus. Osim ovog toksina, u ovoj gljivi, ali i u drugim ovog roda nalazi se jos dosta toksina nazvanih kortinarini-tri polipeptida (cortinarin A, cortinarin B, cortinarin C). Oni su nefrotoksicni.

ORELANIN

Patofiziologija:
Orelanin je inhibitor alkalne fosfataze cime smanjuje koncentraciju adenozin tri fosfata i remeti celijki metabolizam. Reakcija je specificna za celije proksimalnih tubula, a ne napada glomerule. Kao rezultat nastaje tubulointersticijalni nefritis i otkazivanje rada bubrega.
Prisustvo orelanina u urinu moguce je dokazati samo 24h nakon obroka, a simptomi trovanja javljaju se nekoliko dana kasnije.
Siptomi trovanja:
Javlja se: poliurija, polidipsija, a zatim i mucnina, povracanje.
Orelanin i kortinarine u razlicitim kolicinama sadrze jos i vrste Cortinarius speciosissimus , C. orellanoides, C. splendens, C. limonius i mnoge druge gljive iz ovog roda. Za smrtni ishod je dovoljno da se u obroku nadje 100g ovih gljiva.
Gastrointestinalni simptomi
    Nauseja i vomitus
    Abdominalni bolovi
    Dijareja ili konstipacija
    Simptomi su cesto slabi i traju 24-48 h nakon ingestije.
Bubrezni simptomi:
    Linijski bol
    Neutoljiva zedj
    Poliurija ili oligurija
    Anurija (retko)
   Akutna bubrezna insuficijencija moze se javiti nakon 36 h do 2 nedelje nakon ingestije.
Sistemski simptomi:
    Anoreksija