ANTABUSNI (KOPRINSKI) SINDROM Štampaj E-pošta

Gljiva koja je predstavnik ovog roda jeste Coprinus atramentarius, u njoj je pronađen toksin koprin. Ovog toksina ima i u drugim gljivama ovog roda kao npr. Coprinus insignis, Coprinus quadrifidus,Coprinus variegatus.

ImageImage

KOPRIN

Patofiziologija:
Toksin koprin se u organizmu pretvara u 1aminociklopropanol, koji dovodi do inhibicije enzima aldehid dehidrogenaze (ALDH). ALDH katalizuje konverziju acetil aldehida u acetat.
Zbog toga što je smanjena detoksikacija alkohola u organizmu, pri konzumiranju alkoholnih pića uz ove gljive, dolazi do trovanja jer se nakuplja u organizmu acetaldehid.
(Alkohol se u organizmu pretvara u acetaldehid uz pomoć enzima alkoholna dehidrogenaza).
Simptomi trovanja:
Simptomi koji se javljaju: crvenilo lica, znojenje ruku i lica, nauzeja, glavobolja, palpitacije, dispneja, metalni ukus u stima, vertigo. Oni nastaju par minuta po unosu alkohola u organizam. Ovi simptomi su kod ljudi otrovanih ovim gljivama izazivali apstinenciju od alkohola, sto je poslužilo kao metod u terapiji alkoholizma.
Inhibicija enzima traje otprilike 72 h, ali može perzistirati i do 5 dana. Konzumiranje etanola 3 dana nakon ingestije gljiva može prouzrokovati trovanje.