GIROMITRINSKI SINDROM Štampaj E-pošta

Neke Gyromitra gljive sadrže hidrazine, uključujući i toksin giromitrin (N-metil-N-formilhidrazon).

GIROMITRIN

Patofiziologija:
Giromitrin veoma brzo se razlaže u GITu na acetaldehid i N-metil-N-formilhidrazin, koji se zatim pretvara u monometilhidrazin (MMH) hidrolizom. MMH je toksin rastvorljiv u vodi i izaziva gastroenteritis, hemolizu, methemoglobinemiju, otkazivanje jetre i bubrega, konvulzije i komu. Kuvanjem se smanjuje toksičnost. MMH je nestabilan i pare od kuvanja mogu izazvati trovanje. Često je otrovan upravo onaj koji je spremao hranu. Trovanje nastaje konzumiranjem gljiva ili udisanjem para. Sveže gljive imaju vise toksina nego termički obradjene, i sveže više nego sušene.

Neurotoksičnost:
MMH je inhibitor pirodoksin kinaze čime izaziva deficit pirodoksina i pirodoksin fosfata koji je esencijalni kofaktor mnogih enzima uključujući i glutamin dekarboksilazu (GAD).

Gama-aminobuterna kiselina (GABA), primarni inhibitorni neurotransmiter u mozgu, je produkt glutamata (on je ekscitatorni neurotransmiter) i nastaje dejstvom GAD. MMH takođe vrši inhibiciju GAD direktno. Rezultat GABA deficijencije, su konvulzije.
Gastrointestinalna toksičnost
Inhibicija diamin oksidaze u intestinalnoj mukozi je odgovorna za GIT simptom
Toksičnost na hematopoezno tkivo:
Hemoliza i methemoglobinemia. Rezultat je hemoglobinuria koja može izazvati otkazivanje rada bubrega.
Deca su mnogo osetljivija na delovanje ovog toksina od odraslih.
Vitalni znaci trovanja:
    Tahikardija ( ubrzan rad srca)
    Hipotenzija (smanjenje krvnog pritiska)
  Tahipneja (ubrzano disanje, a nastaje sekundarno zbog methemoglobinemije i/ili hemolize)
    Groznica
Opsti znaci:

Suva koža smanjenog turgora (zbog gubitka tecnosti)
    Bledilo (zbog hemolize)
    Cijanoza koja ne reaguje na kiseonik (zbog methemoglobinemije)

Neuroloski znaci:
    Tremor, misicni spazmi
    Konvulzije, delirium