GASTROINTESTINALNI SINDROM Štampaj E-pošta

Postoji veoma veliki broj jedinjenja koja izazivaju pomenuti sindrom. Ovo je i najmanje ispitana grupa otrova gljiva. Samo ime sugeriše da ni kod ovog sindroma trovanja ne mora obavezno da bude tragičnih ishoda, naravno, ukoliko nije došlo do trovanja organizma iscrpljenog bolečću i uz uslov da se nešto preduzme na saniranju napravljene štete. Probleme sa bilo kojim delom sistema organa za varenje moze napraviti mnogo vrsta gljiva iz roda Agaricus, ali i iz roda Boletus, iz rodova Entoloma i Hebeloma, neke vrste iz roda Lactarius, neke vrste iz roda Russula, neke vrste iz roda Scleroderma, itd.
Latentni period traje 30 min-4h.
Najpoznatije vrste koje izazivaju teška trovanja ovog tipa su Tricholoma pardinum, zavodnica Omphalotus olearius i otrovna rudoliska Entoloma sinuatum. Simptomi trovanja su slični kao i kod većine trovanja neispravnim namirnicama: povraćanje, mu čnina, vrtoglavica, bolovi u stomaku, proliv, grčevi...
Terapija ovih trovanja jeste u prvom redu izazivanje povraćanja, lavaze, nadoknada tečnosti i elektrolita.