PAXILLUS INVOLUTUS Štampaj E-pošta

Ovo je gljiva koja izaziva alergijsku reakciju u organizmu. Nakon više konzumiranja u organizmu se stvaraju antitela protiv nekih sastojaka koje sadrži ova gljiva. Ne može se smatrati da dovodi do toksičnih reakcija. Jos uvek se ne zna struktura ovog antigena. Reakcija organizma sa ovim antigenom dovodi do razaranja crvenih krvnih zrnaca-hemolize. Simptomi nastaju naglo; vomitus, dijareja, abdominalni bolovi, i hipovolemija. Ubrzo nakon ovih GIT simptoma nastaje hemoliza, oligurija i anurija, hemoglobinurija, anemija. Može doći do anafilaktickog šoka sa smrtnim ishodom ako se što pre osoba ne transportuje u bolnicu. Hemoliza vodi komplikacijama kao sto su akutna bubrežna insuficijencija, akutna respiratorna insuficijencija, DIK (diseminovana intravaskularna koagulacija).