MARASMIUS OREADES Štampaj E-pošta

MARASMIUS OREADES (Bolt. Fr.) Fr. – Supača

Šešir: 5 cm u prečniku, svetlosmeđe boje, lako upija vodu.
Listići: krem boje razmaknuti, retki.
Drška: tanka je i visoka do 8 cm, veoma žilava i tvrda, boje kao šešir.
Meso: sveže je bez izrazitog mirisa, a sušenjem miris postaje jak, ali prijatan.
Spore: u masi bele.
Stanište: raste u travi na livadama i šumskim čistinama, u velikim krugovima, od nizina do planina, tokom cele godine, javlja se par dana nakon jačih pljuskova.