LACTARIUS DETERRIMUS Štampaj E-pošta

LACTARIUS DETERRIMUS GROGER – SMREKINA RUJNICA

Šešir: u najranijoj mladosti konveksno udubljen, a pred kraj uzdignutog ruba, najpre narandžast i ubrzo zelenkasto pegav ili ređe koncentrično zelenkast, po vlažnom vremenu mazav, pod starost na sredini pobledi, rub ostaje do kraja narandžast, naraste od 3-10 cm široko.
Listići: prilično gusti, prirasli ili se lagano spuštaju niz dršku, narandžastooker boje, poput šešira, ubrzo postanu zelenkasto pegavi.
Drška: valjkasta, sunđerasto šuplja, naraste od 3-7 cm visoko i 0,5-2,5 cm debela.
Meso: krto, bledožućkasto, ispod kožice šešira narandžasto-crvenkasto, za desetak minuta postane tamnocrveno, miris ugodan i jak, ukus dobar.
Spore: okruglasto eliptične, bradavičave, 7,5-10 x 6-7,5 µm, svetlooker boje.
Stanište: raste pojedinačno krajem leta i u jesen isključivo ispod smreka.