LACTARIUS DELICIOSUS Štampaj E-pošta

LACTARIUS DELICIOSUS (L.) S.F.GRAY. – RUJNICA

Šešir: 5-12 cm, širok, manje više mesnat, u mladosti vrlo konveksan, kasnije levkasto ulegnut, narandžastocrvene boje sa jasno vidljivim koncentričnim krugovima koji mogu ponekad poprimiti zelenkastu nijansu, pod starost su osobito uočljive zelene mrlje, rub je vrlo uvrnut, a šešir mazav.
Listići: gusti, pomešani sa kraćim, narandžaste boje, na pritisak kasnije postaju zelenkasti, malo silazeći.
Drška: 3-8 cm visoka, cilindrična, prema dnu malko tanja, narandžaste boje, najpre puna, zatim šuplja, ponekad se uočavaju plitke jamice tamnije narandžaste boje.
Meso: žuto narandžasto, ispod kožice crvenkasto, na vazduhu prelazi u zelenu boju, miris ugodan po voću, ukus slatkast, na prerezu ispušta narandžastocrveno mleko.
Spore: okruglasto eliptične, u masi smeđe, 7-9 x 6-7 um.
Stanište: raste od leta do kraja jeseni po crnogoričnim šumama, naročito ispod smreka, i po vlažnim travnjacima pored šuma.

< Prethodno