BOLETUS PINOPHILUS Štampaj E-pošta

Boletus pinophilus Pilat & Dermek – Borov vrganj

Šešir: mesnat, 7-35 cm širok, polukuglast, zatim malo izbočen, obično je pravilan, smeđe-crvenkast ili zrnasto-smeđ, malo naboran, kod mladih gljiva kao prekriven belim prahom koji se na rubu zadrži.
Cevčice:
najpre bele, zatim bledožućkaste i na kraju žućkasto-maslinaste. Rupice su malene i okrugle, boje poput cevčica.

Drška:
5-15 x 5-8 cm, tvrda, prekrivena je tipičnom i vrlo izraženom crvenkastom mrežicom.

Meso:
belo, tvrdo i nepromenljive boje.

Spore:
vretenaste, 14-19 x 4-6 µm, bledomedene.

Stanište:
raste u proleće i jesen u crnogoričnim i belogoričnim šumama, osobito voli bukove proplanke obrasle mahovinom.