BOLETUS EDULIS Štampaj E-pošta
Boletus edulis Bull. Fr. – Letnji, jesenji vrganj

Šešir: 5-30 cm, širok, u mladosti poluokruglast, pa raširen, ponekad ulegnut, belkasto-smeđe boje, prema staništu sad tamniji, sad svetliji, mesnat.
Cevčice: najpre bele pa žute i konačno zelenkaste, lako se odvajaju od plodnice šešira.
Drška: 5-15 cm visoka i 2-7 cm debela, prema dnu često odebljana, puna, najpre bledosmeđa, zatim smeđasta, ponekad ima vidljivu bledu mrežicu.
Meso: belo, tvrdo i nepromenljive boje.
Spore: maslinasto-smeđe, vretenaste, 12-16 x 4-5 µm.
Stanište: raste leti i u jesen po listopadnim i jelovim šumama.