BOLETUS AESTIVALIS Štampaj E-pošta
Boletus aestivalis (Paulet) Fr. – Raspucani vrganj

Šešir: 5-15 cm, širok, mesnat, najpre polukružan zatim spljošten, svetlo do srebrnasto-siv, kasnije crvenkast, boja je inače dosta promenljiva jer ima i mladih primeraka crvenkaste boje, rub je u pravilu valovit.
Cevčice: do stručka su kraće, žute boje, na pritisak prstom menjaju boju u zelenkasto-plavu.
Drška: visoka 5-15 cm, mlada često zadebljana, kasnije cilindrična, često u donjem delu povijena, zlatnožute boje sa slabo vidljivom limunastožutom mrežicom, jedan deo drške je uvek crvenkaste boje.
Meso: zlatnožute boje, na prerezu malo poplavi, prema dnu drške  malo pocrveni , gotovo uvek je izgrižen od crva, bez mirisa, ukus slatkast.
Spore: eliptično-vretenaste, 10-15 x 5-6 µm.
Stanište: raste od leta do jeseni u listopadnim šumama, ispod hrasta i leske u malim grupama ili pojedinačno.