BOLETUS AEREUS Štampaj E-pošta

Boletus aereus Bull. Fr. – Crni vrganj

Šešir: 5-30 cm, širok, poluokruglast, zatim otvoren, u mladosti je tamnosmeđe boje, gotovo crn, sad tamniji, sad svetliji, debelomesnat.
Cevčice: duge, slobodne, u pravilu zatvorene, bele ili bledožute boje.
Drška: robustna, 5-15 cm visoka, tvrda, u mladosti prema dnu vidno odebljana, kasnije cilindrična, smeđaste boje, prekrivena je finom bledom mrežicom.
Meso: belo i tvrdo, miris i ukus izvanredni.
Spore: maslinasto-smeđe, vretenaste, 11-15 x 4-5 µm.
Stanište: raste od leta do kraja jeseni, kada je i češći, po listopadnim šumama i uz rubove šuma.