Pravilno sakupljanje i korišćenje gljiva Štampaj E-pošta

1.Ne postoji stoprocentno siguran način determinacije gljiva.
2.Svestrano upoznavanje gljiva, korišćenjem dobre literature i znanja iskusnih gljivara.
3.Svaka lakomislenost i improvizacija mogu se platiti životom.
4.Beru se isključivo poznate gljive, u potrebnoj količini.
5.Ne beru se mlade, nerazvijene gljive; one se lako mogu zameniti otrovnim.
6.ne beru se prezrele gljive; nisu jestive i bolje je da ostanu u prirodi i "bace" spore.
7.Ne uništavaju se otrovne i nejestive gljive; potrebne su prirodi.
8.Gljive se beru cele, laganim zaokretom, pazeći da se ne uništi micelija, jer dno drške može biti presudno za determinaciju.

9.Ubrzano kvarenje sprečava se slaganjem gljiva u pletenu korpu, umesto u plastičnu kesu.
10. Gljive se čiste na mestu branja (uklone se nejestivi, truli i crvljivi delovi).
11. Naknadno, detaljno čišćenje vrši se bez upotrebe vode; ako je pranje neophodno, izvodi se kratko, mlazom hladne vode.
12. Gljive se mogu čuvati: na hladnom, tamnom mestu 1 dan; u frižideru 1-6 dana, zavisno od vrste; u zamrzivaču do 6 meseci (polupripremljene); suve, u teglama preko godinu dana.

13. Prilikom pripremanja gljiva koristi se emajlirano ili posuđe od vatrostalnog stakla.
14. Suve gljive, pre pripremanja, drže se potopljene u toploj vodi (još bolje u mleku) 12-24 časa.
15. nisu sve gljive pogodne za pripremu nekog jela, niti se sve vrste pripremaju na isti način; na primer, jestive drške se posebno pripremaju.
16. Prilikom prženja, zamrznute gljive se stavljaju na vrelo ulje, pa se temperatura smanji; soli se tek gotovo jelo; podgrevanje jela u kome ima gljiva nikako se ne preporučuje.
17. Za prženje i pečenje su pogodne gljive čije je meso suvo i čvrsto; za salate se koriste mlade gljive, čvrste želatinozne strukture.
18. Gljive su teško svarljive i preporučuje se da njihov udeo u ukupnoj količini pojedinačnog obroka ne pređe 30%.
19. Upotreba nekih vrsta gljiva apsolutno isključuje istovremeno konzumiranje alkoholnih pića.
20. Jestive gljive, uslovno, mogu postati otrovne - ako su počele da se kvare, odnosno, ako su, bilo kako, promenili prvobitnu strukturu.
21. Pri pripremanju gljiva za jelo, preporučljivo je zadržati u frižideru bar jedan primerak upotrebljene vrste, to će biti od izuzetne pomoći kod određivanja vrste i oblika eventualnog trovanja.
22. Ako se osete simptomi trovanja, odmah se obratite lekaru; za prvu pomoć treba izazvati povraćanje i uzeti neki laksativ; preporučuje se kašika mlevene kafe i što više tečnosti obogaćene vitaminom C; upotreba alkohola je isključena.

23. Radi razmene iskustava, znanja, literature i ostalih aktivnosti, bilo bi vrlo dobro formirati GLJIVARSKO DRUŠTVO u svakom većem mestu.