"DANI GLJIVA NA VALJEVSKIM PLANINAMA " Štampaj E-pošta

DIVČIBARE,  HOTEL MALJEN 3. i 4. OKTOBAR 2009. GOD.

OSNOVNIM I SREDNJIM ŠKOLAMA
NAGRADNI KONKURS

Za najbolji dečiji crtež gljiva i lekovitog bilja

Gljivarsko društvo Valjevo, svake godine prvog vikenda oktobra organizuje obrazovno-turističku manifestaciju "DANI GLJIVA NA VALJEVSKIM PLANINAMA". Ove godine manifestacija će biti održana na Divčibarama 3. i 4. oktobra. Pored ostalog, na manifestaciji se nagradjuju i najbolji likovni radovi (crteži) gljiva i lekovitog bilja učenika osnovnih i srednjih škola. Najuspešniji radovi biće prikazani na izložbi u okviru same manifestacije. Na ovaj način, nešto više o gljivama i lekovitom bilju, pored dece, naučiće i nastavnici, roditelji, komšije .... Pa, bilo bi dobro da se i Vaša škola uključi u ovo.
Radovi bi trebalo da stignu najkasnije do 28. 09. 2009. godine na adresu: GLJIVARSKO DRUŠTVO VALJEVO „
Pop-Lukina” 8/1.

Dodela nagrada biće upriličena prvog dana manifestcije, u subotu, na Divcibarama a nagradjeni učenici biće obavešteni, dan-dva ranije.
Za detaljnije informacije, kako raditi, nastavnicima likovnog - mentorima sledi uputstvo uz ovaj konkurs.

Na poledjini svakog rada trebalo bi da stoji:

- Ime i prezime autora
- Odeljenje / razred
- Škola, mesto
- Kućni telefon ili mobilni telefon i adresa autora
- Ime i prezime nastavnika - mentora
- Telefon i adresa skole
Radovi se ne vraćaju a "GLJIVARSKO DRUŠTVO VALJEVO" zadržava pravo njihovog korišćenja.

OČEKUJEMO VAŠE UČEŠĆE NA KONKURSU I VAS KAO GOSTE NA MANIFESTACIJI

OSNOVNIM I SREDNJIM SKOLAMA

UPUTSTVO ZA NAGRADNI KONKURS LIKOVNIH RADOVA

Mentorima - nastavnicima likovnog ili biologije, uputili bi par sugestija uz ovaj konkurs kako bi vas rad, radovi ucenika a i naša celokupna saradnja bili što kvalitetniji :

- Poželjno je slikati gljive iz vase okoline, karakteristične za sredinu u kojoj živite, primetno je na ranijim konkursima da učenici masovno preslikavaju nekoliko gljiva iz školskog udzbenika koje ni tu nisu verodostojno predstavljene.
- Gljive na slikama bi morale biti prikazane njihovim autentičnim bojama kao u prirodi.
- Morfološke karakteristike gljiva bi takodje trebalo da budu prepoznatljive.
- Prikazane vrste ne bi trebalo da budu samo najpoznatije jestive i otrovne (poput vrganja, lisicarke, zelene pupavke i muhare), u našoj okolini moguće je pronaći stotine vrsta.
- Bilo bi izuzetno dobro kada bi se organizovala jedna kratka šetnja u prirodu radi branja i pokušaja determinacije (uz pomoć literature) ubranih primeraka sa zapažanjima oko staništa, vremena u kom raste i eventualne simbioze, (konkurs ima i edukativni aspekt) pa tek onda da se pokuša to preneti na papir.
- Rad je potpuniji ukoliko se prikaže i prirodna okolina gljive, potpun ambijent u kom raste (lišće, trava, mahovina, grančice, iglice četinara itd) a ne samo jednobojna pozadina.
- Izbor tehnike bi se čak mogao prepustiti i učeniku individualno, kako kome nečto leži a izbegava se i uniformnost radova iz jedne celine.
- Formati papira ni preterano mali ni preterano veliki, velicina priblizno oko A3 formata je sasvim dovoljna čak i ako hoćemo da gljivu prikažemo malo uvecano nego sto je u prirodnoj veličini.
- Pokušati objasniti roditeljima da ne treba oni da učestvuju na konkursu jer se on organizuje za učenike, većina nastavnika dobro zna domete i mogućnosti svoih učenika.
- Gotovo sve što je ovde rečeno za gljive moglo bi se primeniti i kad je u pitanju slikanje lekovitog bilja.
- Broj radova nije ograničen, mada nastavnik moze obaviti grubu selekciju.
- Rok za predaju radova je naznačen u dopisu, obično je to do kraja septembra.
Očekujemo vaše učešće. Hvala na saradnji!

Dragić  Tomić  063/278-941
www.gljivarsko-drustvo.org.rs