OPREZ PRI BRANJU GLJIVA Štampaj E-pošta
U poslednjih mesec dana na Infektivno odeljenje valjevske bolnice primljeno je dvadesetak pacijenata zbog trovanja gljivama, od kojih se četvoro sa veoma ozbiljnim simptomima nalaze na lečenju u Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu. Ako se uzmu u obzir lakša trovanja za koje se građani ne obraćaju lekaru, njihov broj sigurno je dosta veći.v

Povećan broj pacijenata sa simptomima trovanja pečurkama razlog je da Zdravstveni centar Valjevo i Gljivarsko društvo, nakon sastanka načelnice Infektivne službe dr Snežane Arsenijević i predsednika Društva Dragića Tomića, upute zajednički apel svim građanima koji beru i jedu gljive, kao i prodavcima pečurki, da budu daleko precizniji i obazriviji pri utvrđivanju njihove jestivosti. Preporuka je da građani konsultuju stručnjake i dobre poznavaoce, a ukoliko imaju simptome trovanja da se što pre jave lekaru.

Svi pacijenti koji su primljeni na lečenje u valjevsku bolnicu sami su brali gljive. Karakteristično je da ih godinama skupljaju, da većina otrovanih tvrdi da su takve gljive već jeli i da su u pitanju ’’zeke’’. Takozvane ’’zeke’’ ne mogu dovesti do ozbiljnih trovanja tako da se pre radi o pogrešnoj determinaciji, tvrdi Dragić Tomić, jer berači nisu utvrdili svi elemente koji dokazuju da se radi o određenoj vrsti jestive gljive. Inače, u godinama kada u prirodi ima dosta gljiva, kao što je ova, ima i više trovanja.

Situacija sa trovanjem gljivama skoro nije bila ozbiljnija, tako da Zdravstveni centar i Gljivarsko društvo još jednom apeluju na građane da budu izuzetno oprezni, da konsultuju  stručnjake i literaturu i da se po prvim simptomima trovanja jave u zdravstvenu ustanovu.